Fotogaleria

Fotogalerie

                    Karlův

            most

           

            Most

            Karola

**Praha**Praga**

             Český rozhlas

        Czeskie Radio

         **Praha**Praga**

            Malinovského náměstí

      Plac Malinowskiego

      **Brno**Brno**

         Katedrála sv. Petra a Pavla

     Katedra św. Piotra i Pawła

     **Brno**Brno**

          Sloup

          Najsvětější

          Trojce

          Kolumna

          Trójcy

          Przenajświętszej

 

**Olomouc**Ołomu-niec**

PRAKTYCZNE INFORMACJE

TURYSTO! ZAPAMIĘTAJ!

POCZTA

TELEFON

GODZINY PRACY

ŚWIĘTA

WIZY I CŁO

PRZEPISY CELNE

Tekst z przewodnika Pascala po Czechach. Zaznaczam, że nie jestem autorem tego tekstu.

WIZY I CŁO

POLICJA                                              158                                                            POGOTOWIE RATUNKOWE            155                   

STRAŻ POZARNA                              150

Urzędy pocztowe pracują w dni powszednie 8.00–17.00/20.00, w soboty 8.00– 12.00/13.00 (nie wszystkie).

Listy i kartki dochodzą do adresata w Polsce zwykle po kilku dniach. Znaczki kupuje się na poczcie i w niektórych kioskach z prasą i papierosami. Telegramy można nadać we wszystkich urzędach pocztowych. Duże poczty wyposażone są również w faksy.

Telefonuje się z poczty lub budki telefonicznej. Rozmowy można też zamawiać w hotelach, ale wychodzi to znacznie drożej. Na poczcie procedura zamawiania jest taka sama, jak jeszcze niedawno w Polsce: żądany numer podaje się pani w okienku (czasami wpłacając zaliczkę), a potem trzeba czekać na połączenie. Aby zadzwonić do Polski z budki, należy mieć przygotowane monety (1, 2, 5, 10 lub 20 Kč) albo kartę telefoniczną.

Dzwoniąc za granicę w godzinach 17.00–7.00, wybiera się najpierw 052, potem numer kierunkowy kraju (bez zera; do Polski: 48), numer kierunkowy miejscowości i numer abonenta. Połączenie z Polską z automatu na monety kosztuje 11,60 Kč, a z automatu na kartę 9,30 Kč za minutę. Za rozmowę lokalną płaci się od 4 Kč. Karty telefoniczne kosztują: 200, 320, 400, 480 lub 600 Kč (można je kupić nie tylko na poczcie, ale także w kioskach z papierosami i budkach z gazetami).

Obecnie telekomunikacja w Czechach przechodzi poważne przekształcenia, co wiąże się ze zmianami numerów telefonicznych na dłuższe. Nie wszędzie proces ten został zakończony, jednak numery pięciocyfrowe, a zwłaszcza czterocyfrowe (sporadyczne przypadki) mogą już być nieaktualne.

Godziny pracy są podobne jak w Polsce. Większość sklepów spożywczych otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00–18.00 (niektóre do 21.00). Niewielkie rodzinne sklepiki, zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach, około 12.00–14.00 mają przerwę obiadową. W soboty, szczególnie w rejonach turystycznych i dużych miastach, niektóre sklepy czekają na klientów przed południem, a tylko nieliczne również w niedzielę. Sklepy o branżach innych niż spożywcza zapraszają najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00.

Banki, urzędy itp. czynne są zazwyczaj w dni powszednie 8.00–16.00 (w piątek czasami krócej). Większość restauracji otwarta jest najwyżej do 22.00 (nie znaczy to, że do tej godziny kuchnia wydaje pełne posiłki).

Godziny otwarcia większości muzeów są zbliżone: 9.00–17.00 (ewentualnie godzina wcześniej lub godzina później). Planując zwiedzanie, trzeba pamiętać o przerwie w połowie dnia, zwykle w godzinach 12.00–13.00. Dotyczy to większości obiektów w Czechach (nie tylko muzeów); przerwę trzeba brać pod uwagę nawet wtedy, kiedy nie ma o niej mowy w tekście (np. podany czas zwiedzania 8.00– 17.00 oznacza w praktyce godziny 8.00–12.00 i 13.00–17.00). Należy też pamiętać, że do większości obiektów można wejść najpóźniej na godzinę przed ich zamknięciem. Tak więc jeśli podano godziny otwarcia 9.00–16.00, ostatni zwiedzający wpuszczani są o 15.00. Godziny otwarcia zmieniają się wraz z sezonem. Zimą większość obiektów czynna jest krócej (bądź wcale, zwłaszcza od listopada do lutego). Podobnie jak w Polsce, w poniedziałek zazwyczaj wszystkie miejsca godne zwiedzenia są nieczynne. Powyższe zasady dotyczą również licznych czeskich zamków (ponad 90% zwiedza się tylko i wyłącznie z przewodnikiem).

Dla wielu turystów dużym zaskoczeniem może być bogactwo i różnorodność architektury sakralnej w Czechach, szczególnie liczne budynki i zespoły odznaczające się wysoką wartością artystyczną. Aby z jednej strony udostępnić te skarby zwiedzającym, a z drugiej zabezpieczyć się przed coraz częstszymi przypadkami kradzieży, większość kościołów ma otwarte drzwi, a wnętrze oddzielone od przedsionka kratą. Nie dotyczy to obiektów najbardziej znanych, będących dużą atrakcją turystyczną, za wejście do których pobiera się opłaty (np. katedra w Kutnej Horze).

Nowy Rok (1 stycznia) – przed południem ulice są prawie puste, a większość Czechów odsypia sylwestrowe szaleństwa. Coraz więcej ludzi Nowy Rok wita podczas zbiorowych imprez pod gołym niebem, najczęściej na rynku swojej miejscowości. W Pradze miejscem zabawy jest Rynek Staromiejski i plac Wacława.

Wielkanoc (święto ruchome) – zgodnie z tradycją panowie powinni zaopatrzyć się w brzozowe witki, którymi w Poniedziałek Wielkanocny symbolicznie okłada się znajome panie i dziewczęta. Ponoć uderzenie taką rózgą przynosi szczęście. Ostatnio zdarza się jednak (jak w Polsce podczas śmigusa-dyngusa), że zwyczaj ten jest nadużywany, a ofiarami młodzieńców z rózgami padają wszystkie dziewczęta przechodzące ulicą.

Święto Pracy (1 maja) – do niedawna tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe. Obecnie jest to po prostu dzień wolny od pracy.

Dzień Zwycięstwa (8 maja) – jeszcze kilka lat temu obchodzone 9 maja. Pod pomnikami pojawiają się kwiaty.

Dzień Apostołów Słowiańskich (5 lipca) – rocznica przyjęcia przez Czechy chrztu z rąk misjonarzy Cyryla i Metodego, przysłanych z Bizancjum (863 r.).

6 lipca – dzień upamiętniający śmierć Jana Husa na stosie w Konstancji. Czesi często korzystają z dwóch wolnych dni (5 i 6 VII), aby gdzieś wyjechać.

Dzień św. Wacława (28 września) – święto ku czci patrona Czech.

Dzień Republiki (28 października) – odpowiednik polskiego Święta Niepodległości.

Dzień walki o wolność i demokrację (17 listopada) – rocznica brutalnie stłumionej studenckiej manifestacji w 1989 r., która zapoczątkowała aksamitną rewolucję, ostatecznie podważając ustrój komunistyczny.

Wigilia i Boże Narodzenie (24–26 grudnia). Przygotowania do tych świąt rozpoczynają się już na początku grudnia. Ozdabia się wtedy sklepy i ulice, a 5 grudnia krąży po Czechach Święty Mikołaj (ubrany w strój biskupi) w towarzystwie aniołka i diabełka.

Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Pojęcie "do użytku osobistego" oznacza również wykorzystanie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebraniu może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

· 800 papierosów

· 200 cygar

· 1 kg tytoniu

· 10 litrów spirytusu

· 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

· 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

· 110 litrów piwa.

Generalna zasada mówi, że osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych.

Po przystąpieniu Polski do UE nie ma możliwości ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać do Czech na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy.

Zasada swobodnego przepływu osób oznacza, że wjazdu można odmówić tylko w przypadku, kiedy zagraża to bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa (np. terroryzm) lub narusza podstawowe zasady współżycia społecznego. Jeżeli natomiast odmowa wjazdu związana będzie z wyrokiem skazującym, to uzasadnienie wyroku musi wskazywać na potencjalną groźbę naruszenia porządku publicznego.

Całkowicie zostaje zniesiony obowiązek posiadania wizy, niezależnie od celu i czasu trwania pobytu. Na pobyt dłuższy niż 3 miesiące konieczne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia.